AHMET YORULMAZ’IN YAŞADIĞI EVE VE KİTABEVİNE ANI PLAKETİ ASILDI


Ayvalık Halk Kütüphanesi’nce düzenlenen, Ayvalık Belediyesi'nin de destek verdiği ‘Ahmet Yorulmaz Günleri’ kapsamında, Yazar-Gazeteci Ahmet Yorulmaz’ın Ayvalık’ta 36 yıl yaşadığı evi ile bir dönem Geylan Kitabevi olarak kullandığı dükkâna anı plaketi törenle yerleştirildi.

AHMET YORULMAZ’IN YAŞADIĞI EVE VE KİTABEVİNE ANI PLAKETİ ASILDI
22-10-2019

Törene, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Burak Tok, Ayvalık Halk Kütüphanesi Müdürü Aygül Öncel Şahin, Heykel Sanatçısı Eyüp Öz, Ahmet Yorulmaz Günleri hazırlık komitesinden Zeynep Kazancıgil, Kaan Köksal, Taylan Köken ve Nilgün Kaya, komite çalışmalarına katkı verenler, evin sorumluları Mualla ve Yalçın Bozkurt, Süner Pasajı yöneticisi Semra Bayraktar ve dükkân kiracısı Songül Karaçuha ile vatandaşlar katıldı. 

“AYVALIK’IN ZENGİN BİRİKİMİNİ GELECEĞE TAŞINMAK LAZIM”

Heykel Sanatçısı Eyüp Öz tarafından hazırlanan bronz anı plaketi, Yorulmaz’ın yaşadığı eve, Yorulmaz'ın Geylan Kitabevi önünde çekilen fotoğrafının bulunduğu anı plaketi ise dükkana yerleştirildi. Ahmet Yorulmaz’ın Ayvalık’a katkıları gündeme getirilirken, kent belleği oluşturmanın önemi ve gerekliliğinin vurgulandığı törende, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, "Ayvalık’ta geçmişe dönük ve gelecek nesillere taşınması gereken ne varsa bunu bir bellekle, geçmiş birikimleri bir araya getirmek istiyoruz. Ayvalık, bu anlamda çok zengin. Tüm bu zenginliklere ulaşıp geleceğe taşımak lazım” dedi.


Mesut Ergin

Ayvalık Belediye Başkanı

Mesut Ergin