2. AYVALIK DOĞA FESTİVALİ BAŞLADI


Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası öncülüğünde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Ayvalık Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen 2. Ayvalık Doğa Festivali 11 Nisan Perşembe Günü saat 11.00’de Ayvalık 06 mevkisinden Cumhuriyet Meydanı'na düzenlenen kortejle başladı.

2. AYVALIK DOĞA FESTİVALİ BAŞLADI
22-10-2019

Bu yıl “Akkızlı Günler” temasıyla 11-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin programında yeme içme meraklılarını mutlu edecek çok sayıda aktivite de bulunuyor. Festivalde, yemek yarışmaları yapılacak, müzik dinletileri, resim sergileri, sanat atölyeleri, stantlar açılacak, Doğa yürüyüşleri yapılacak. Yemek söyleşileri gerçekleştirilecek.
Festivalin açılışına, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, 2019 Yerel Seçimlerinde Ayvalık Belediye Başkanı seçilen Mesut Ergin, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca, Oda yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, konuk gurmeler ve sayısız vatandaş katıldı.

 

MELİH ÇAKIRCA’’ AYVALIK’A BU FESTİVALİ KATMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ’’
Açılış konuşmasını yapan oda başkanı Melih Çakırca, konuşmasına başlamadan önce yönetim kurulu üyelerini ve oda personelini yanına çağırdı ve katılan herkese hoş geldiniz dileklerinde bulundu. Çakırca ‘’ Türkiye’nin birincisi Ege’nin incisi Ayvalık, tarihiyle, doğasıyla, deniziyle, mimarisiyle ve en güzeli, esnafıyla, sanatkarıyla ve halkıyla, Ayvalık’a bu festivali katmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu festival yıllarca ihmal edilmiş. Gastronomi bizde, lezzet bizde, el emeği bizde, ot çeşitliliğimiz bizde, zeytinyağımız bizde, ihmallerimiz sayesinde başka ilçelerimiz bu festivalimizi bizden aldılar. Buna sahip çıkmamız lazım. ’’dedi. Çakırca sözlerini emeği geçen ve katılan herkese şükranlarını sunarak sözlerini tamamladı.
Ayvalık Belediyesi başkanlık makamı adına Kültür İşleri Müdürü Burak Tok söz aldı. Tok, bu tip festivallerin kentin tanıtımı ve gelişimi için oldukça önemli etkinlikler olduğuna dikkat çekti. 
Tok’’ Bu festival vesilesiyle, Ayvalık’ın mutfak zenginliği canlı kalarak, gelecek nesillere miras olarak aktarılabilecektir. Etkinlikler süresince, Ayvalık’ın mutfak ve doğa zengiliği misafirlerimize sunulacak. Deneyimlerini bizlerle paylaşacak, çok değerli katılımcılar bizlerle olacak.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz konuşmasına söz verdiği gibi ilk ziyaretine Ayvalık’tan başladığını belirterek başladı. Başkan Yılmaz’’ Ayvalık, Balıkesir’in isim, marka patetinin en çok olan ilçesi. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da tanınan ilçesi. Yılın 12 ayını bu festivallerle geçiriyor. Ama 4 mevsimin başında da sonunda festival yapmamız lazım. Melih beyi tebrik ediyorum. Doğa Festivalini uluslararası boyuta taşımamız gerek. Ayvalık temiz kalması, ekonomisinin hızlı dönmesini istemekteyiz. ’’dedi.
Ayvalık’a gelecek hizmetleri takip edeceklerini ve gereken neyse yapacaklarını belirten Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Ayvalık’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Ayvalık kendilerinin göz bebeği olduğunu ifade etti. Yazıcı, Ayvalık bir markadır. Bu markadan istifade etmeye devam edeceğiz. Parlatarak, yolumuza devam edeceğiz. Yörenin en kaliteli zeytinyağı burada üretiliyor. Tarih burada, deniz burada Ayvalık’la gurur duyuyoruz. ’’Dedi.
Ayvalık Anadolu Lisesi Dans Topluluğu’nun halk oyunları gösteriyle program son buldu.

 

2. Ayvalık Doğa Festivali ‘Akkızlı Günler' programı
11 Nisan Programı;
15.00- Leyla Gastronomi Tadım noktasında yöresel lezzetler tadılacak.
(Fevzipaşa-Vehbibey Mahallesi Gazinolar Caddesi) 
17.0-Emine Alışık Resim Sergisi açılacak ve workshop çalışması 
(Cunda Adası Mithatpaşa Mahallesi, Çarşı Caddesi'nde)
19.00- Kardeşler Orkestrası (Cumhuriyet Meydanı)
12 Nisan Cuma günü programı;
11.00- Cumhuriyet Meydanı'nda Güzel Sanatlar Resim Bölümü öğrencileri canlı müzik dinletisi
12.00- Pino Kafe- Tadım noktası- Akkızlı Kiş (canlı müzik dinletisi)- (Zeki Bey Mah. 13 Nisan Cad. No 27 Palabahçe)
14.15-Soğuk sıkım sabun yapımı-Atölye Delice workshop-Kraft Ayvalık (Balıkhane Sok. No 15- Ayvalık PTT arkası)
15.30-Tadım Atölyesi- Cafe's- otlu balıklı mücver (canlı müzik dinletisi) (Barbaros Caddesi 5. Sokak no 11)
17.00- Cunda Kültür Merkezi Rebetico Konseri (Bakkal Sokak arkası)
13 Nisan Cumartesi günü program şöyle;
10.00-12.00 Atatürk'ün Ayvalık'a gelişi kortej yürüyüşü (Toplanma alanı 29. Karayolları Şefliği)
14.30- Macaron Konağı- Tadım atölyesi (Akkızlı sıcak ot/lorlu arapsaçı sandviç) (Hayrettin Paşa mah.13 Nisan Cad. 18. sokak)
15.00-Yerel tarih Araştırmacısı Taylan Köken- Tarihi ve Mimari dokular (Ayvalık Barbaros Caddesi-Ayazma) (Palabahçe Şeytanın Kahvesi başlangıç noktası)
16.30- Ayvalık Ayazması Zeytin Çekirdekleri Konseri (Gazi Kemalpaşa Mahallesi Merkez Hastane Caddesi 7. sokak)
18.00- Midi Kafe - Ali Eriç söyleşisi ve fotoğraf gösterimi (Sakarya Mahallesi Cumhuriyet Caddesi no 178)
20.00 Cunda Meydanı- 1900 Orchestra Konseri
14 Nisan Pazar günü programı şöyle; 
09.00- Cumhuriyet Meydanı doğa yürüyüşü için toplanma
09.30- Cunda Adası- Su ürünleri kooperatifi toplanma (doğa yürüyüşü-yerel tarih araştırmacısı Taylan Köken) (Bitki tanıma, ot toplama- Salih Doğan)
12.00 AYVELO-Ayvalık Bisikletlileri (Ayvalık Öğretmen Evi-Cunda)
12.00 Sayfiye Cunda- meze tadım noktası
14.30 Yemek yarışması sonuçları -ödül töreni
15.00- Dr. Ender Saraç- sağlıklı Beslenme söyleşi-workshop (Cunda meydanı)


Mesut Ergin

Ayvalık Belediye Başkanı

Mesut Ergin