1.TEFERİÇ ŞENLİKLERİYOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRLDİ

1900’lü Yıllarda Karadağ Bölgesi’nden Ayvalık Küçükköy Mahallesi’ne Göç Eden, Boşnakların Kültürünün tanıtıldığı, 1.Teferiç Şenliklerine Kültür Merkezi açılışından sonra devam edildi.

Küçükköy Cumhuriyet Kültür Mekezi açılışında hazır bulunan tüm protpkol ve halk açılıştan sonra bayraklar eşliğinde Küçükköy meydanında hazırlanan şenlik alanına kortej eşliğinde yürüyerek geçtiler.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer yaptığı konuşmada önce katılımları nedeniyle köy meydanında hazır bulunan tüm halka teşekkür etti ve büyük bir heyecanı paylaştıklarını belirtti.

Başkan Gençer şöyle dedi: “Daha önce bahar ayları geldiğinde Değirmen sırtlarında Teferiç Şenlikleri hep beraber kutlanırmış. Biz de uzun yıllar kutlamalıyız. Bu özel günlerde akademisyenlerimiz bizi aydınlatacak. İlerlemek için geçmişimizi iyi bilmek zorundayız. Ayvalık, tarihsel anlamda gerçekten çok özel bir yer. Bunun çok iyi bilmeliyiz.”

Başkan Gençer, Küçükköy'de yaşayan ve yöresel yemekleri yapıp satışa sunan kadınlarımızın tezgahlarını tek tek gezdi ve alışveriş yaptı.

 

 

AYVALIKGÜCÜ BLD. SPOR