TARİHSEL ZEYTİN GALERİSİ

Ayvalık sözü geçince insanın aklına zeytin ya da mis gibi kokan zeytinyağı gelirken zeytin ve zeytinyağı denince de Ayvalık gelir. Kentleri simgeleyen bir ya da birkaç ürünü varken hiç biri Ayvalık ve zeytin gibi birbirini bütünleyemez. İşte bu nedenle Ayvalık Belediyesi’nin ağacıyla, zeytiniyle, yağıyla, sabunuyla kentle böylesine bütünleşmiş bu nimeti tarihsel süreciyle birlikte tanıtmak için bir galeri yaptırmaya karar verdi. Galeri, Ayvalık Vakıflar Zeytinyağı fabrikası 1960'lardan 1980'lerin sonuna kadar hizmet veren binada yaşama geçti. Fabrikadaki zeytin hamuru hazırlayan taş ve bıçaklardan oluşan mekanizmalar, bu hamuru taşıyan arabalar, hamurdan zeytinyağı çıkaran presler, kara su ile yağı ayrıştıran ayrıştırıcılar gibi belli bir dönemin teknolojisini gösterir nitelikteki araçlar da, özel iç mekan tasarımı ve aydınlatma sayesinde eser şeklinde yansıtılarak vurgulandı. Bu nedenle de fabrika bir sanayi galerisi özelliğine kavuştu.

Galerinin içerik ve görsel tasarım çalışmalarını yürüten Arkeolog Suzan Özyiğit ile Grafik Tasarımcı Yardımcı Doçent Tuğcan Güler çağdaş sergileme yaklaşımı, akılcı tasarlanmış bilgilendirme panoları ve ambians aydınlatmaya sahip aydınlatmalarıyla galeriyi her alanı merak uyandıran bir mekan olarak yeniden hayata geçirdiler.

Galeride daha önceki yüzyıllarda zeytin, zeytinyağı sabun ve üretiminde kullanılan ilkel araç ve gereçler bilgi panolarıyla anlatılmaktadır. Ayvalık ve zeytin bölümünde ise yaptıkları başarılı çalışmalarla zeytincilikte kentin öne çıkmasını sağlayan Ayvalıklılar yad edilmeye çalışıldı. Galeride zeytin ve zeytincilikte kullanılan, çoğu antika değerine sahip eserler çağdaş bir sergilemeyle izleyicilere sunulmuştur. Belli bir dönemin zeytinyağı üretim tekniğini gösteren galeride daha eski dönemlere ait araç ve gereçler de sergilenmektedir. Galeri kolleksiyonu genişledikçe galeri teşhiri de sürekli yenilenecektir.

 

AYVALIKGÜCÜ BLD. SPOR